Minęło 70 lat od ostatniej walki czterech żołnierzy niezłomnych z patrolu st. sierż. Ildefonsa Żbikowskiego „Tygrysa”, wchodzącego w skład oddziału ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”. W minioną niedzielę w Pałukach pod Ciechanowem odbyły się uroczystości rocznicowe.
Przypomnijmy, do nierównej walki z komunistami doszło 25 lutego 1950 r. w nieistniejącej już wsi Osyski. Strzały padły w gospodarstwie rodziny państwa Kołakowskich. Według historyków to najbardziej okrutnie potraktowana przez aparat bezpieczeństwa rodzina na północnym Mazowszu. W walce w Osyskach padł cały czteroosobowy patrol „Tygrysa”. Prócz dowódcy polegli:kapral Józef Niski “Brzoza”; kapral Henryk Niedziałkowski “Huragan”; kapral Władysław Bukowski “Zapora”. Rodzina Państwa Kołakowskich za kwaterowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego poniosła odpowiedzialność zbiorową. Ojciec Bronisław Kołakowski i syn Zdzisław byli kilka miesięcy okrutnie przesłuchiwani w więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie, wykonano wyrok śmierci, a ich ciała są poszukiwane na tzw. Łączce. 17 letni Jerzy był przesłuchiwany w ciechanowskim Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego przez ponad dwa miesiące, a po zwolnieniu zmarł w ciągu miesiąca. Matka, Pani Maria Kołakowska i dwie córki, Irena i Teresa dostały wyroki więzienia od 10 do 15 lat, zwolnione po amnestii, przebywały w okrutnych warunkach w więzieniu od 5 do 6 lat każda. Gospodarstwo Państwa Kołakowskich w Osyskach oraz wszelkie mienie zostało skonfiskowane na Skarb Państwa. To najbardziej okrutnie potraktowana przez aparat bezpieczeństwa rodzina na Mazowszu północnym.
W uroczystościach udział wzięły rodziny poległych żołnierzy oraz bliscy państwa Kołakowskich. Nie zabrało przedstawicieli parlamentu, samorządów, służb mundurowych. Punktualnie w samo południe w kościele pw. św. Gotarda w Pałukach sprawowana była Msza św. w intencji Wyklętych.
– Komuny już nie ma, ale jeśli chcesz poznać historię swojej małej ojczyzny, to musisz wejść w tę historię, wcale nie łatwą. Historię burzliwą, ciągle nieznaną. Musisz wejść w tę historię, bo to jest historia twojej małej Ojczyzny, tej ziemi. Jeśli chcesz kochać Polskę i jej historię, to poznaj najpierw historię tego co się działo. Może nawet w twojej miejscowości. I cały dramat tej historii żołnierzy wyklętych polegał właśnie na tym i to się sprawdza właśnie na historii patrolu „Tygrysa”, żołnierzy poległych 70 lat temu w Osyskach, że do dzisiaj rodziny tych żołnierzy nie znają miejsca ich pochówku, swych synów, ojców czy może dziadków. Do dziś nie odkryto ich grobów. Tak jakby sprawcy ciągle się bali i nie chcieli się przyznać. Bali się, że zostaną oskarżeni, bo zostanie znaleziony bezsprzeczny dowód zbrodni, którą popełnili – mówił podczas homilii ksiądz Włodzimierz Piętka.

mil.

 

Więcej w papierowym wydaniu CC 

 

Pełna relacja fotograficzna z tego wydarzenia wkrótce naszym profilu na FB 

 

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
optyk-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska