Z końcem kwietnia kończy się najdłuższa kadencja samorządowa w historii III RP, która trwała ponad 5 lat. Dzięki dwóm zmianom w prawie udało się uniknąć kumulacji wyborów parlamentarnych i samorządowych jesienią 2023 r.

Poprzednie wybory samorządowe odbyły się 21 października 2018 r., w  niedzielę 7 kwietnia 2024 r. Polacy ponownie poszli do urn. Wybierano blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich i prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.  W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia odbędzie się ostateczne rozstrzygnięcie, czyli II tura wyborów. Kadencja nowych samorządowców rozpocznie się 1 maja.

Pierwsze posiedzenia rad muszą zostać zwołane między 1 a 7 maja. Dlatego, że sesje inauguracyjne nowych rad – zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym – zwołuje komisarz wyborczy na dzień przypadający w ciągu 7 dni po upływie kadencji rady. 

Czego można się spodziewać na pierwszym posiedzeniu? Radni złożą ślubowanie, a także wybiorą władze rady. Rada gminy wybiera ze swego grona przewodniczącego i od jednego do trzech wiceprzewodniczących. Podobnie wyglądają pierwsze posiedzenia nowo wybranych rad powiatów i sejmików województw.

Na pierwszym posiedzeniu radni składają ślubowania oraz wybierają prezydium rad (w przypadku rad powiatów wybiera się przewodniczącego i jednego lub dwóch wiceprzewodniczących, a w przypadku sejmików województw wybiera się przewodniczącego oraz nie więcej niż trzech wiceprzewodniczących).

 

źródło:PAP

Reklama
Tesali
pasek 1050x320
1050x320px_medycy
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
pasek 1050x320
1050x320px_medycy
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska