– Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy reguł sanitarnych, zasad odstępu między ludźmi. Z domu wychodzimy do pracy, po zakupy, w sprawach ważnych dla zdrowia – trzymajmy się tych zasad – apelował na konferencji prasowej premier. Od 4 maja rząd zamierza otworzyć galerie handlowe “w nowym reżimie sanitarnym”. Otwarte będą także obiekty kultury: biblioteki oraz muzea – jednak pod uwagę zostanie wzięta ich powierzchnia.

Precyzował też, że w galeriach handlowych będą obowiązywać podobne obostrzenia jak w mniejszych sklepach – jeden klient na 15 metrów kwadratowych.

Od 4 maja pacjenci będą mogli wziąć udział w rehabilitacjach – z tego zapisu wyłączono np. salony masażu.  – Kolejne luzowania będą ogłaszane co dwa tygodnie, jednak w niektórych przypadkach jak usługi, będziemy to przyspieszać. Zaznaczam, że wszystko będzie dokładnie analizowane – dodał Morawiecki.

– Hotele i miejsca noclegowe otwieramy od 4 maja po to, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie w różne miejsca, bo wtedy, gromadząc się, tworzymy większe ryzyko zakażenia – mówił premier na konferencji.

Dodatkowo – od 6 maja – rząd otworzy żłobki i przedszkola w “nowym reżimie sanitarnym”. Jak zaznaczyła Rada Ministrów – decyzja o otwarciu będzie podejmowana przez organ prowadzący po uwzględnieniu wytycznych GIS i podmiotów nadzorujących.

Zgodnie ze wcześniejszymi deklaracjami – luzowanie obostrzeń będzie przeprowadzane w czterech następujących po sobie etapach. Przypomnijmy, że pierwszy etap złagodzenia obostrzeń wszedł w połowie kwietnia. Od 20.04. można chodzić do parków i lasów, łatwiej jest także robić zakupy. Rząd złagodził także przepisy dotyczące przemieszczania się dzieci i młodzieży. Więcej osób może także uczestniczyć w msza i nabożeństwach w kościołach.

red.

fot. pixaby

 

 

 

 

 

Znajdź nas na FB

Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider