O tym, że los osób zagrożonych wychłodzeniem nie jest nam obojętny świadczą zgłoszenia, które wpłynęły do ciechanowskiej komendy w ostatnim czasie. Dzięki czujności i właściwej reakcji świadków policjanci pomogli osobom, których życie było zagrożone w związku z niskimi temperaturami panującymi na zewnątrz. 

Sezon jesienno-zimowy to czas, gdy temperatury powietrza spadają poniżej zera. Jest to okres szczególnie groźny dla osób bezdomnych i nieporadnych życiowo, samotnych, pozostających bez opieki i osób pod wpływem alkoholu. Te osoby najbardziej narażone są na wychłodzenie. Jak co roku policjanci mundurowi stale kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, pustostany i miejsca wskazane w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pomimo wzmożonych kontroli funkcjonariusze nie są w stanie dotrzeć wszędzie. Dlatego tak ważna jest właściwa reakcja każdego z nas.

O tym, że los osób zagrożonych wychłodzeniem nie jest obojętny mieszkańcom naszego powiatu, świadczą zgłoszenia, które odebrali ciechanowscy funkcjonariusze w miniony weekend. W piątek (24.11) około godz. 22.30 w Lekowie świadek zauważył mężczyznę leżącego na śniegu. Na zewnątrz panowały ujemne temperatury. Zgłaszający obawiał się o życie i zdrowie mężczyzny, dlatego natychmiast zadzwonił na numer alarmowy. Skierowani na miejsce policjanci zastali 65-letniego mieszkańca powiatu ciechanowskiego, który był pod wpływem alkoholu. Mężczyzna miał problemy z utrzymaniem równowagi. Stan, w jakim się znajdował i panująca aura realnie zagrażały jego życiu i zdrowiu. Dlatego policjanci przewieźli do 65-latka do komendy, gdzie bezpiecznie spędził noc.

Następnego dnia (25.11) około godz. 23.00 dyżurny ciechanowskiej komendy otrzymał zgłoszenie od zaniepokojonego świadka, że w jednym z pustostanów przy ul. Małgorzackiej w Ciechanowie leży mężczyzna. Policjanci, którzy udali się pod wskazany adres, ustalili, że przebywający tam 65-latek jest bezdomny. W pustostanie szukał schronienia przed niskimi temperaturami. Policjanci odwieźli mężczyznę do ośrodka dla osób bezdomnych w Turowie.

W ciągu najbliższych dni za oknem ma utrzymać się mroźna temperatura. Dlatego nie bądźmy obojętni na osoby z naszego otoczenia, które są samotne, starsze, czy też nieporadne. Wraz z nadchodzącymi chłodami to właśnie im grozi największe niebezpieczeństwo. Dlatego zwracajmy uwagę na problemy tych osób, w sytuacjach zagrożenia powiadommy odpowiednie służby, aby można było podjąć odpowiednie działania pomocowe. Jednak szczególnie zwracajmy uwagę na bezdomnych. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Nie zapominajmy również o osobach leżących na przystankach czy ławkach w parku, zwłaszcza, gdy znajdują się pod wpływem alkoholu. Ci ludzie także potrzebują naszej uwagi i pomocy.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w swoim katalogu zagrożeń posiada kategorię: „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, dzięki czemu można wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Zachęcamy do korzystania z tej pomocnej społeczeństwu aplikacji. Pamiętajmy jednak, że w przypadku pilnej interwencji należy dzwonić na numer alarmowy 112, bądź do właściwej jednostki policji.

Nie bądźmy obojętni. Reagujmy!

źródło: KPP Ciechanów 

Reklama
Tesali
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama16
reklama16
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska