Czwarta fala pandemii koronawirusa przybiera wciąż na sile. Ministerstwo Zdrowia każdego dnia przekazuje niepokojące dane  o nowych zachorowaniach i zgonach. Więcej też osób przebywa w szpitalach. 

Mazowiecki Urząd Wojewódzki (MUW) na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną na Mazowszu. W związku z tym w poniedziałek odbyło się spotkanie służb i inspekcji, podczas którego została omówiona m.in. aktualna sytuacja w szpitalach, a także w szkołach z województwa mazowieckiego. Przedstawiono też działania inspekcji sanitarnej, która wraz z policją prowadzi wzmożone kontrole przestrzegania obostrzeń sanitarnych. Wydział Zdrowia MUW podejmuje systematyczne działania, w celu poszerzenia bazy łóżkowej dla pacjentów z Covid-19. Od połowy października br. baza łóżkowa dla pacjentów z Covid-19 w szpitalach na Mazowszu powiększyła się o ok. 2 tys. miejsc. Ponadto, Wojewoda Mazowiecki 19 listopada br. skierował pismo do Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Miast polecające aktywne włączenie straży miejskiej w kontrole przestrzegania obostrzeń związanych z pandemią. Szczególną uwagą mają zostać objęte m.in.: sklepy, galerie handlowe oraz środki transportu publicznego.

Obecnie na Mazowszu przygotowanych jest 3 410 łóżek dla pacjentów z Covid-19, w tym 344 miejsca respiratorowe, z czego zajętych jest 2 870 łóżek, w tym 301 miejsc respiratorowych.

– Obecnie do szpitali trafiają w zdecydowanej większości osoby niezaszczepione, część z nich walczy o życie pod respiratorem. Dlatego jeszcze raz apeluję do osób niezaszczepionych, aby przyjęły szczepionkę, ponieważ każda kolejna zaszczepiona osoba chroni nie tylko siebie, ale również swoich najbliższych. To wyraz odpowiedzialności i troski nie tylko za własne zdrowie i życie, ale również za zdrowie i życie naszych bliskich. Jeśli znamy wokół nas osoby niezaszczepione, namawiajmy je, aby skorzystały ze szczepienia. Szczepienie jest bezpieczne, wszystkie dopuszczone do użytku preparaty zostały gruntowani przebadane.– powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Z uwagi na wzrost zakażeń Wojewoda podejmuje systematycznie decyzje, aby z wyprzedzeniem przygotować odpowiednią liczbę łóżek. Zgodnie z decyzją Wojewody Mazowieckiego,  od dnia 24 listopada w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie została zwiększona liczba łóżek dla pacjentów z Coviad -19. 

Placówka dostała polecenie przygotowania od 24 listopada 2021 r. 29 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV2, w tym 2 łóżek respiratorowych.

red. 

 

Reklama
Tesali
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska