20 października, we wtorek w Przasnyszu odbył się pogrzeb Teresy Cichowskiej, żołnierza Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, ps. „Drzazga”, związanej z oddziałem podporucznika Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Roj”, więźniarki okresu stalinowskiego.
Ceremonię pogrzebową celebrował ks. prał. dr Andrzej Maciejewski, proboszcz parafii św. Wojciecha w przasnyskiej Farze. Podczas Mszy św. odniósł się do całego trudnego życia śp. Teresy Cichowskiej poświęconego rodzinie, kościołowi i ojczyźnie. Pani Teresa wraz z mężem wychowali pięć córek i szczęśliwie doczekali osiemnastu wnucząt oraz dwudziestu czterech prawnucząt. Ksiądz podkreślił jej oddanie życiu rodzinnemu wymownym wierszem o matce, pt. „Ona”, napisanym przez Jerzego Andrzeja Chrzanowskiego:
Gdy otworzyłem oczy po raz pierwszy,
zobaczyłem jej twarz.
Gdy wyciągnąłem ręce po raz pierwszy,
Dotknąłem jej piersi.
Ona otarła pierwszą łzę.
Podała pierwszą kroplę mleka.
Dała pierwszego klapsa,
I pierwszy pocałunek.
Wyprała pierwszą pieluchę.
Kupiła pierwsze buty,
I wysłuchała pierwszego, niezgrabnego,
Mamo!
Nauczyła pierwszego Ojcze Nasz,
I pierwszego Zdrowaś Mario
Ona,
Choć dziś jej ręce zastygłe w bezruchu,
Pachną jak zawsze,
Pracą i miłością.


Ksiądz prałat podkreślił, że śp. Teresa żyła „pracą i miłością”. Wyjaśnił też, dlaczego przy trumnie asystę honorową zaciągnęli żołnierze Wojska Polskiego z 2 Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu. Na podstawie szkicu historycznego napisanego przez Annę Śnieżko pt. Ostatnia walka patrolu „Tygrysa”. Przybliżył zgromadzonym sytuację całej jej najbliższej rodziny w czasach reżimu komunistycznego.
Starosta przasnyski, Krzysztof Bieńkowski podczas Mszy św. pogrzebowej, podziękował osobiście lokalnej bohaterce za życiową postawę, a także odczytał list kondolencyjny od Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jana Józefa Kasprzyka oraz od Posłanki na Sejm RP, Anny Cicholskiej.
Pochówek odbył się na cmentarzu parafialnym w Pałukach, gm. Opinogóra Górna, pod przewodnictwem miejscowego proboszcza ks. Wacława Michalskiego, który również odniósł się do powojennych losów zmarłej śp. Teresy Cichowskiej oraz jej chrześcijańskiego ducha odpowiedzialności i miłosierdzia. W ostatniej drodze uczestniczyła zgromadzona rodzina, wójt gminy Opinogóra Górna – Piotr Czyżyk oraz lokalne stowarzyszenia, przyjaciele i sąsiedzi.


Jadwiga Płodziszewska odczytała ostatnie pożegnanie śp. Teresy Cichowskiej, żołnierza NZW, ps. „Drzazga”. W imieniu kombatantów i Społecznego Komitetu Rodzin Poległych Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pokoleniowo związanych z oddziałem ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój”, podziękowała za jej patriotyczną postawę i zaangażowanie w upamiętnianie poległych w latach 1945-56, a szczególnie w budowę pomnika w Zielonej, symbolicznego grobu żołnierzy podziemia antykomunistycznego.
Należy zauważyć, że uroczystość pogrzebowa odbyła się w czasie obostrzeń sanitarnych spowodowanych pandemią Covid-19. Z tego powodu wiele osób nie mogło w niej bezpośrednio uczestniczyć.
Cześć Jej Pamięci!
Krótkie wspomnienie o życiu Pani Teresy Cichowskiej, żołnierza NZW, ps. „Drzazga”.
Pani Teresa Cichowska, była jedną z najbardziej doświadczonych przez reżim stalinowski osób na Północnym Mazowszu. Urodziła się 15 października 1930 r. w Długołęce-Osyskach, obecnie gm. Opinogóra Górna, pow. Ciechanów.

Od września 1949 r. do 25 lutego 1950 r. udzielała w gospodarstwie rodziców Marianny i Bronisława Kołakowskich we wsi Długołęka-Osyski, pomocy kwaterującym żołnierzom Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z oddziału ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój”. 25 lutego 1950 r. w zabudowaniach rodzinnych, na skutek donosu sąsiada, został zlikwidowany czteroosobowy patrol st. sierż. Ildefonsa Żbikowskiego ps. ,,Tygrys”. Zabudowania rodziny Kołakowskich zostały spalone, majątek skonfiskowany, a cała rodzina poddana okrutnym represjom przez organy służb bezpieki. Ojciec Bronisław i brat Zdzisław przez komunistyczny sąd zostali skazani na śmierć. Wyroki wykonano w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie w sierpniu 1950 r., a 20-letnią Teresę skazano wraz z matką i siostrą na 15 lat więzienia. Pani Teresa po ponad 5 latach ciężkiego więzienia w Fordonie, w marcu 1955 r. wyszła na wolność. W czasach PRL-u Teresa Cichowska była represjonowana i przesłuchiwana, miała problemy ze znalezieniem pracy.
W wolnej Polsce została odznaczona m.in. Krzyżem Więźnia Politycznego 1939-1956, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Pro Patria”.
W 2019 roku w Ciechanowie podczas Retrospektywy Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, cała rodzina państwa Marianny i Bronisława Kołakowskich została uhonorowana statuetką „Sygnet Niepodległości” za swoją bohaterską i niezłomną postawę.

S. K.

fot. Szymon Wyrostek/Kurier Przasnyski.pl

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
mazowsze-glosuje
czasciechanowa-na-www
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
mazowsze-glosuje
czasciechanowa-na-www
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska