Na początku marca w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbył się kurs dla snajperów i strzelców wyborowych, w którym udział wzięli również żołnierze armii brytyjskiej.

 

Od 5 do 13 marca 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zorganizowała kurs dla żołnierzy będących na etatach strzelców wyborowych i snajperów. Była to już druga edycja kursu, gościnnie wzięli w niej udział żołnierze armii brytyjskiej z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Bemowie Piskim.
Podczas kursu, żołnierze doskonalili taktykę działania snajperów szkolących się w Wojskach Obrony Terytorialnej, poszerzali swoją wiedzę z budowy i eksploatacji uzbrojenia i sprzętu snajperskiego, wiedzę z zakresu balistyki i teorii strzału. Szczególny nacisk kładziono na doskonalenie strzelania snajperskiego. Żołnierze strzelali do tarcz i gongów na dystansie 300, 400 i 500 metrów, często na zmęczeniu fizycznym. Terytorialsi wraz z żołnierzami brytyjskimi ćwiczyli również zagadnienia z zakresu medycyny pola walki, tj. udzielanie pierwszej pomocy przed medycznej, zaopatrzenie rannego i jego ewakuację z pola walki oraz posługiwanie się sprzętem łączności. Kurs zakończył się 48 godzinnymi zajęciami podczas których żołnierze spędzili ten czas w lesie na bytowaniu, wykorzystując zasady maskowania i przetrwania w warunkach terenowych i trudnych warunkach atmosferycznych. Uczestniczący w szkoleniu Capt Ashley Moorey stwierdził, że możliwość przyjazdu i trenowania z żołnierzami 5MBOT jest wielkim zaszczytem.
– mazowieccy terytorialsi są ekspertami w pracy w tego typu terenie i widać, że mają bardzo dobre umiejętności. Lubimy pracować razem i uczyć się od siebie. Każdego dnia silna relacja między nimi staje się coraz lepsza. Jesteśmy #silniejsi razem – skomentował capt Ashley Moorey.
W Wojskach Obrony Terytorialnej żołnierze mogą szkolić się w 15 specjalnościach, które zastają przypisane żołnierzowi w momencie wstąpienia do służby. W drugim roku szkolenia żołnierza WOT, na etapie specjalistycznym szkolą się w wcześniej wspomnianych 15 grupach specjalistycznych, jest to m.in. grupa dowódcza, saperska, medyczna, obsług moździerzy, łączności czy grupa strzelców wyborowych i snajperów.

AS.
Fot. 5MBOT

Reklama
Tesali
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska