Na dzisiaj i 1 grudnia w 11 ciechanowskich sklepach zaplanowana jest Świąteczna Zbiórka Żywności, organizowana przez Bank Żywności. Akcja odbędzie się pod hasłem „Podaruj potrzebującym jedzenie na świąteczny stół”. Klienci będą mogli przekazać zakupy, które na Święta trafią do potrzebujących.

W tym roku Świąteczna Zbiórka Żywności odbędzie w ponad 60 sklepach na terenie Ciechanowa, Mławy, Makowa Mazowieckiego, Nasielska, Płońska, Przasnysza, Pułtuska, Glinojecka, Raciąża, Baboszewa, Gruduska, Gołymina-Ośrodka, gminy Ciechanów.
Na pomoc czekają samotni rodzice i osoby starsze, niedożywione dzieci, osoby zmagające się z chorobami, ludzie, których mimo pracy, nie stać na zakup żywności. Bank Żywności podkreśla, że sytuacje, z którymi zmagają się potrzebujący wynikają z różnych przyczyn, często bardzo trudnych, których nie powinniśmy tak bezrefleksyjnie oceniać, co przychodzi nam niestety coraz łatwiej, siedząc w ciepłym domu z zapełnioną po brzegi lodówką.
– Nie osądzajmy pochopnie, a negatywną energię zamieńmy w dobry uczynek. Głód może mieć twarz każdego z nas i w każdym momencie życia los może nas niespodziewanie doświadczyć. Warto mieć tego świadomość, gdyż wówczas trochę inaczej patrzymy na świat, z większym zrozumieniem potrzeb innych ludzi. Ludzi, którzy często nie mieli wyboru innej ścieżki życiowej na skutek niedających się przewidzieć okoliczności, jak chociażby wypadek czy choroba, która pochłania nie tylko wszystkie zarobione pieniądze, ale również ogranicza w ogóle możliwości zarobkowe – podkreśla Dorota Jezierska Prezes Banku Żywności w Ciechanowie.

Federacja Polskich Banków Żywności, której członkiem jest Bank Żywności w Ciechanowie przypomina, że dzięki temu, że zbiórka ma charakter ogólnopolski, gesty mogą być drobne, a osiągnięte efekty ogromne, mające realny wymiar i wpływ na życie innych. Zeszłoroczna Świąteczna Zbiórka Żywności przyniosła 776 ton jedzenia, które zebrało 55 tysięcy wolontariuszy w całej Polsce.
Bank Żywności w Ciechanowie wraz z Partnerem Strategicznym tegorocznej zbiórki, marką Kamis, zachęcają do przekazywania produktów z długimi terminami przydatności, takich jak: mąka, cukier, olej, konserwy, bakalie, słodycze.
Dzięki masowej skali działalności Banków Żywności oraz zaangażowaniu wielu osób produkty trafią do osób potrzebujących w całej Polsce jeszcze przed świętami. Dzieląc się swoimi zakupami ratujemy święta tych, którzy tego najbardziej potrzebują.
Oprócz żywności ze zbiórki, Bank Żywności w Ciechanowie systematycznie przekazuje osobom potrzebującym pozyskane od producentów, dystrybutorów oraz z sieci handlowych produkty żywnościowe, ze szczególnym uwzględnieniem okresu Świąt Bożego Narodzenia.

Red.