W niedzielę, 25 kwietnia grekokatolicy oraz wyznawcy prawosławia obchodzili Święta Wielkanocne. Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych gości z Ukrainy uroczyste śniadanie wielkanocne.

Tegoroczna Wielkanoc jest dla naszych wschodnich sąsiadów wyjątkowo smutna. Są daleko od domu, rodziny i przyjaciół, z którymi z pewnością w tym okresie spotykali się przy wspólnym stole, a ich kraj ogarnięty jest wojną. Dodatkowo trudna perspektywa powrotu do ojczyzny nie pomaga w pozytywnym myśleniu. Z tego też powodu zależało nam bardzo, aby zorganizować te święta w taki sposób, by choć na chwilę zapomnieli o dramatycznych przeżyciach.

Aktualnie pod opieką Grupy Cedrob znajduje się ok. 120 uchodźców z Ukrainy. Rodziny te mieszkają w kilku lokalizacjach – w Radzanowie, Kondrajcu Pańskim, Ciechanowie oraz Mławie.

Szanując świąteczną tradycję na Ukrainie, która w wielu aspektach jest podobna do naszych obyczajów – wspólnie z dziećmi zdobiliśmy pisanki. Za wielkanocne menu odpowiadał Hotel Biały Gościniec, a panie z Koła Gospodyń Wiejskich przy pomocy naszych podopiecznych przygotowały wyjątkowe specjały.

Niedzielny poranek rozpoczęła uroczysta Msza święta w rycie wschodnim, a następnie wszyscy zasiedliśmy do najważniejszego w roku śniadania. Przed posiłkiem pokarmy zostały uroczyście poświęcone. Na odświętnie nakrytym stole przeplatały się dania kuchni polskiej z kuchnią naszych wschodnich sąsiadów. Były ukraińskie Paski, czyli pieczone placki z bakaliami, bogato zdobione lukrem, polski żurek oraz faszerowane jajka.

Z pewnością był to mile spędzony dzień. I choć nie zabrakło wzruszeń i łez, to wierzymy, że nasze rodziny wrócą do swojej ojczyny i wspólnie odbudujemy Ukrainę.

 

źródło: Cedrob S.A.

 

 

Reklama
Tesali
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama13
reklama13
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska