Miasto przystępuje do budowy nowego żłobka samorządowego. W środę, 30 sierpniaprezydent Krzysztof Kosiński podpisał umowę z wykonawcą prac. Budynek powstanie przy pętli miejskiej. Będzie przestronny, nowoczesny i ekologiczny. Rocznie skorzysta z niego setka dzieci w wieku do 3 lat.

Żłobek zostanie wybudowany na miejskiej działce przy ul. Prymasa Tysiąclecia. Obiekt będzie przestronny, bo zajmie 1100 m2 powierzchni. Znajdzie się w nim pięć oddziałów dla najmłodszych ciechanowian.

Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński 30 sierpnia podpisał umowę z wyłonionym w postępowaniu przetargowym wykonawcą.

– To ważny moment, bo przystępujemy do realizacji inwestycji, na którą czekali ciechanowianie. Pozyskaliśmy na ten cel środki zewnętrzne, w tym fundusze europejskie. Jednakże największy wkład finansowy w budowę żłobka będzie pochodził z budżetu miasta – zaznacza prezydent Krzysztof Kosiński.

Inwestycja będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Projekt przedszkola i całą niezbędną dokumentację przygotuje firma UNIHOUSE Spółka Akcyjna z Bielska Podlaskiego. Następnie, po uzyskaniu decyzji zezwalającej na wykonanie robót ten sam podmiot przystąpi do realizacji budowy samorządowego żłobka. Koszt przedsięwzięcia to ponad 15,5 mln zł. 3,6 mln zł to pozyskane przez miasto fundusze europejskie, 500 tys. pochodzi z budżetu samorządu Mazowsza, a 400 tys. zł z budżetu państwa. Cała reszta, czyli ponad 11 mln zł to pieniądze z budżetu miasta. Miasto pozyskało także 3 mln zł z UE na pierwsze trzy lata działalności żłobka.

Budynek powstanie w technologii modułowej, co pozwoli realizować inwestycje nie tylko sprawnie, ale też efektywnie kosztowo. Podobną technologię wybrano przy budowie nowego miejskiego przedszkola przy ul. Szwanke, które miasto oddało do użytkowania w 2022 r. Produkcję modułów wstępnie zaplanowano na pierwszą połowę 2024 r. Z takich elementów na terenie budowy powstanie energooszczędny obiekt. Po ich montażu możliwe będzie przeprowadzenie prac instalacyjnych, wykończeniowych oraz zagospodarowanie terenu wokół żłobka. Na koniec pojawi się wyposażenie budynku. Zakończenie prac zaplanowano na 2025 r.

Miasto już teraz przewiduje konieczność optymalizowania kosztów utrzymania obiektu, dlatego żłobek zostanie wyposażony w pompę ciepła i panele fotowoltaiczne.
Wewnątrz budynku znajdą się oddziały dla dzieci. W każdym z nich będzie przestronna, dobrze wentylowana i widna sala zabaw, sypialnia, węzeł sanitarno-higieniczny oraz pomieszczenie magazynowe.

W żłobku powstanie w pełni wyposażone zaplecze gastronomiczne. To pozwoli na przygotowywanie świeżego i pełnowartościowego wyżywienia dla dzieci na miejscu.
Przy budynku na terenie miejskiej działki ponad 5 tys. m2 przeznaczone zostanie m.in. na potrzeby dzieci. Powstanie tam zielony teren z dużą liczbą nasadzeń i plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią. Zapewnione będą też funkcjonalne ciągi komunikacyjne oraz miejsca postojowe, umożliwiające wygodne i bezpieczne pozostawienie pojazdu na czas potrzebny na odprowadzanie czy odebranie dzieci z placówki.

Program, z którego miasto pozyskało pieniądze jest finansowany z udziałem środków z prefinansowania KPO oraz z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027. Środki, które przyznało Mazowsze pochodzą z „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”.

źródło:UM

Reklama
Tesali
mazo kampania 1050x320px kopia
Nowy projekt PUZIM
optyk-baner-internet
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
mazo kampania 1050x320px kopia
Nowy projekt PUZIM
optyk-baner-internet
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama18
reklama18
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska