Mimo epidemicznej sytuacji w kraju i za granicą organizatorzy Festiwalu NNW przygotowują się na otwarcie swojej XII już edycji, która odbędzie się w dniach 24- 27 września w Gdyni. Już na wstępie warto zaznaczyć, iż tegoroczny Festiwal będzie pod wieloma względami wyjątkowy. Mimo pandemii, w tej edycji zaprezentowanych zostanie blisko 100 tytułów w pięciu kategoriach konkursowych.
Format międzynarodowy
Rok temu na festiwalu zainaugurowany został Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych, gdzie po raz pierwszy przyznano Nagrodę im. rtm. Witolda Pileckiego. W tym roku zadebiutuje z kolei Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych.
– Wsłuchując się w głos środowiska filmowego, a przede wszystkim widzów postanowiliśmy w tym roku poszerzyć nasz festiwal o konkursowe pokazy filmów fabularnych, do udziału w których zapraszamy twórców z całego świata. Chyba nie ma kinematografii, która nie realizowałaby projektów historycznych dotyczących ich krajów. W takich chociażby państwach, jak Ameryka, Iran, Korea czy Japonia poczucie tożsamości, przynależności narodowej oraz własnych korzeni jest tak silne, że ma to też odbicie w sztuce filmowej. Wydaje się, że wartości patriotyczne najlepiej cementuje właśnie kino. Z drugiej strony ma ono też walory edukacyjne. Dzięki filmom poznajemy świat, zabytki i kulturę. Polska to geograficzne centrum Europy. Mamy bardzo bogatą i ciekawą historię. Warto, więc wykorzystać te atuty, aby stać się gospodarzem festiwalu kina gatunkowego. W tym przypadku historycznego. Stąd już dzisiaj zapraszamy produkcje nie starsze niż 5 lat. Zależy nam na jakości pod każdym względem. Dlatego o przewodnictwo jury w tym konkursie poprosiliśmy wybitnego reżysera, Lecha Majewskiego. W jury zasiądą także amerykańscy i europejscy twórcy. Wierzę, że tak jak kino dokumentalne sprowadza na nasz festiwal istotne tytuły, tak samo będzie również w przypadku kina fabularnego – zdradza dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.
To jednak nie wszystkie nowości zbliżającego się festiwalu. W 2020 roku nagrodzeni zostaną także twórcy wideoklipów.
Ponadto, obok głównej nagrody festiwalu Złotego Opornika – dla polskiego filmu dokumentalnego o tematyce historycznej, tradycyjnie też zostaną wręczone nagrody: Platynowy Opornik, Nagroda im. Janusza Krupskiego, Źródło, Nagroda Dyrektora Festiwalu, Dokument Radiowy, Nagroda literacka im. Błogosławionego ks. Władysława Bukowińskiego. Świadkom historii, jak co roku, wręczymy Sygnety Niepodległości oraz Drzwi do Wolności.

Pokazy filmowe
W tym roku zaplanowano także specjalne pokazy pozakonkursowe filmów nawiązujących do krajowych rocznic oraz chcemy przybliżyć sylwetki „niepokornych” twórców z krajów zmagających się niegdyś z totalitaryzmami.
Przypomniany zostanie kultowy już dzisiaj „Łowca Jeleni” w reżyserii Michaela Cimino z niezapomnianymi kreacjami Roberta De Niro i Christophera Walkena. Autorem zdjęć do tego wyjątkowego dzieła był węgierski operator, zdobywca Oscara za „Bliskie spotkania trzeciego stopnia” Stevena Spielberga, a także trzykrotnie nominowany do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, Vilmos Zsigmont. Przybliżona zostanie również postać innego wybitnego węgierskiego operatora László Kovácsa (m.in „Easy Rider”), który wspólnie z Zsigmontem fotografował i filmował w 1956 roku węgierski zryw niepodległościowy, a następnie materiały te zostały wywiezione przez nich do USA.
Archiwalne obrazy Rewolucji Węgierskiej z 1956 roku, widzowie festiwalu będą mieli okazję zobaczyć w niepublikowanym dotąd w Polsce filmie dokumentalnym Klaudii Kovács i Endre Hulesa „Torn From The Flag”. Autorzy będą gośćmi tegorocznej edycji.
Od zawsze jedną z głównych idei festiwalu były spotkania twórców z publicznością, artystów różnych pokoleń. Dyskusje i debaty odbywać się będą równolegle w salach Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz Teatru Muzycznego. Autorzy, reżyserzy i producenci, zarówno z Polski jak i zagranicy, zabiorą głos w dyskusjach na tematy dotyczące „Historii na dużym ekranie”, „Cudu nad Wisłą i ocalonej Europie”, o „Drogach powrotu do ojczyzny syberyjskich dzieci 1919-1922”, ale też o życiu i wielkim dziedzictwie pozostawionym przez Karola Wojtyłę i Stefana Wyszyńskiego.
Obok wachlarza filmów przewidziano szereg wydarzeń towarzyszących, w tym kilka wystaw, a wśród nich m.in. wystawa plenerowa IPN zatytułowana „Pokolenia Wolności” – ukazująca losy polskich rodzin.
Jak zrobić film?
Reagując na zapotrzebowanie branży, jak co roku, niezmiennie zorganizowane zostaną warsztaty scenariuszowe, montażowe, z udziałem najlepszych przedstawicieli zawodu. Aby pokazać początkującym filmowcom, jak przejść z fazy pomysłu do realizacji filmu, prowadzimy warsztaty Pitching Forum, podczas których swoją wiedzą dzielą się uznani producenci.
Festiwal NNW jest dobrą okazją, aby ważne projekty znalazły tu swoje finansowanie i dystrybucję.
Festiwal NNW to swoisty i wyjątkowy kolaż, w którym święto kina, w duchu historycznym, splata ze sobą ludzi różnych pokoleń, poglądów i wrażliwości. Tu toczą się naprawdę nieszablonowe, nierzadko gorące, a z całą pewnością żywe dyskusje. W ciągu czterech dni rozmawia się o Polsce i świecie współczesnym, o różnych doświadczeniach, tożsamości i korzeniach, wreszcie o kulturze. Tematy dotyczą wspólnoty, którą festiwal stara się budować i tworzyć. Istotne są także zagadnienia branżowe, szukanie dróg, instytucji i możliwości wspierania naszej kultury i dziedzictwa.
Plakat z przesłaniem
Patrząc na plakat tegorocznego XII Festiwalu Filmowego NNW, który odbędzie się w Gdyni w dniach 24-27 września, widzimy postać Syzyfa zmagającego się z bezkształtną, czerwoną, ofensywną masą. Symbol wydaje się być czytelny, praca nad ważnymi kwestiami nie może ustawać.
– Mój zamysł polegał na ukazaniu, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Syzyf i jego praca ukazuje wartości, które mamy obowiązek przekazywać z pokolenia na pokolenie. Bez wysiłku kolejnych, następujących po sobie generacji Polaków – tę wolność stracimy. To zarazem symbol konsekwentnej pracy pokoleń, włączania także młodych ludzi do wytężonej pracy na rzecz Ojczyzny. Młodzież pozbawiona ducha patriotycznego szybko może tę Polskę utracić, a patriotyczny trud przodków – roztrwonić — mówi autorka grafiki Patrycja Kühn. Artystka już po raz trzeci stworzyła plakat na Festiwal NNW.
Formuła hybrydowa
Z uwagi na obecną sytuację, Festiwal będzie miał charakter hybrydowy, a na wydarzeniu będzie obowiązywać limitowany udział publiczności.
– TV Festiwalu NNW w otwartym paśmie przez kilkanaście godzin dziennie będzie emitować relacje z paneli, dyskusji oraz wystaw. Zwiększy to zasięg całego wydarzenia, także wśród stałych widzów, którzy tym razem pozostaną w domach – informują organizatorzy.
Aby zapewnić szeroki dostęp do Festiwalu, zdecydowano się na transmisje online. Panele, wystawy i informacje kulisowe będą udostępniane za darmo i bez rejestracji. Aby mieć dostęp również do oglądania filmów konkursowych, wystarczy wysłać maila pod adres: akredytacje@festiwalnnw.pl W dniu Festiwalu otrzymają Państwo kod dostępu.
Festiwal nie kończy się w Gdyni
Cztery dni w Gdyni (przypomnijmy, że XII edycja Festiwalu NNW odbędzie się 24-27 września) to nie jest ani początek, ani koniec działań festiwalowych. To swego rodzaju zwieńczenie całorocznej pracy, która jest kontynuowana, być może z mniejszym rozmachem, ale konsekwentnie. Mowa o retrospektywach Festiwalu NNW.
– Te podróże to Festiwal NNW w nieco skróconej wersji. Do ich przygotowania podchodzimy z taką samą pasją i energią, jak do realizacji sztandarowego dzieła w Gdyni. Staramy się odwiedzać zarówno duże miasta, jak i mniejsze miejscowości, które zwykle są pomijane w głównym nurcie przekazu, a przecież również tam istnieje ogromna potrzeba przywoływania zapomnianych bohaterów oraz ambitnej oferty kulturalnej i edukacyjnej. Z retrospektywami odwiedziliśmy już ponad kilkadziesiąt miejscowości w Polsce i za granicą — mówi z dumą Gołębiewski.
Jeszcze w tym roku retrospektywa odwiedzi 5 miast, a potem zapewne kolejne i kolejne. Ale najpierw spotkamy się w Gdyni.

Red.

 

 

treść

Znajdź nas na FB

Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Ogłoszenie
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider