Problem niedoszacowania oświaty, to kolejny temat rozmów pomiędzy władzami gminy Sońsk, a ministrem Maciejem Wąsikiem. Na terenie gminy Sońsk znajdują się trzy szkoły podstawowe i jak mówi wójt są one dużym obciążeniem finansowym dla samorządu. A wynika to z tego, iż otrzymane subwencje nie pokrywają w całości wynagrodzeń nauczycieli. Jak wyjaśniał wójt konsekwencją tego jest to, że gmina musi dokładać z własnego budżetu, tym samym ograniczając środki na zadania własne i inwestycje. To jest problem z którym zmaga się nie tylko gmina Sońsk a wiele gmin, szczególnie tych wiejskich.
Dlatego też władze gminy zwróciły się do ministra Macieja Wąsika z prośbą o zainteresowanie się tym tematem i pomoc.
– Ja rozmawiałem z Ministrem Edukacji i zdaję sobie sprawę z tego, że muszą nastąpić zmiany. W tej chwili te zmiany są dyskutowane. Wiemy, że dużym samorządom dużo łatwiej jest poradzić sobie z tym. Ale szkoła na wsi to nie jest tylko szkoła, to jest miejsce spotkań, to jest pewne centrum. Zdajemy sobie sprawę z obowiązku utrzymywania szkół chociaż, chociaż, gdyby to była firma, która kieruje się rachunkiem zysków i strat z pewnością zamknęłaby tę szkołę. Edukacja to ogromna inwestycja w przyszłość naszych dzieci ale i naszych społeczności. Szkoła ma również wpływ na demografię, bo rodzice szybciej zdecydują się na szkołę jeśli jest on w pobliżu. – mówił minister Maciej Wąsik.
Zaznaczył, iż musi się zmienić sposób przydzielania subwencji. Ponadto zadeklarował pomoc w tej kwestii. Dotyczyć to ma nie tylko gminy Sońsk a wszystkich samorządów, gdzie taki problem występuje. Jednak to nie jedyny problem z jakim zmaga się sońska oświata.
– Wiem jeszcze, że o wiele więcej można zrobić, kiedy przy różnicach poglądów, które trzeba szanować jest się w stanie wznieść ponad te różnice i wspólnie działać. I wiem Panie Wójcie, że sytuacja w edukacji sońskiej nie jest taka, że jest wszystko zgodnie i ładnie. Te konflikty są – mówił minister kierując swoje słowa do Wójta Gminy Sońsk Jarosława Muchowskiego.

mil.

fot. powiatciechanowski.pl

Więcej w papierowym wydaniu CC

Znajdź nas na FB

Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Ogłoszenie
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider