Urządzenie to jest wielkości baterii AAA. Z wyglądu niepozorny, a potrafi wykryć przyczyny rzadko występujących, napadowych zaburzeń rytmu serca. Kardiologiczny rejestrator zdarzeń to nowe urządzenie wykorzystywane w kardiologii, które już wkrótce zostanie wszczepione pacjentowi Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie. Urządzenie potrafi zarejestrować kryptogenne udary, nagłe zatrzymania krążenia praktycznie niemożliwie do wykrycia przez zwykły aparat Holtera.
Rejestrator zdarzeń jest małym urządzeniem wszczepianym pod skórę na klatce piersiowej pacjenta. Urządzenie stale zapisuje w swojej pamięci wykres, kasując aktualny zapis co kilka minut. Ta innowacyjna metoda pozwala monitorować kardiologicznie pacjenta przez długi czas, od pół roku do nawet trzech lat
– Trudno jest ustalić kiedy pacjent straci przytomność i kiedy można będzie założyć aparat Holtera aby ustalić co było przyczyną utraty przytomności. To urządzenie będzie działało co najmniej pół roku. Miejmy nadzieję, że ten czas pozwoli na ustalenie przyczyn utraty przytomności u pacjenta – mówi Czasowi Ciechanowa doktor Maria Bala-Dzilińska, koordynator oddziału kardiologicznego w ciechanowskim szpitalu.

 

Mil.

Więcej w papierowym wydaniu CC