Wydarzenie to cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. W 2020 roku lekturą jest “Balladyna” Juliusza Słowackiego.
– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.
– Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji – dodał w liście Prezydent.
Przypomnijmy, „Balladyna” to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.
Narodowe Czytanie w Opinogórze Górnej
Podobnie jak w latach ubiegłych Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej przystępuje, do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.
– Wydarzenie zaplanowaliśmy na piątek 4 września 2020 r., początek o godz. 15.00. Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Opinogórze Górnej. Święto polskiej literatury rozpoczniemy wręczeniem nagród w konkursie Najlepszy Czytelnik Wakacji 2020. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne wydarzenie musi się odbyć w mniejszym gronie oraz zgodnie z Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez bibliotekę podczas trwania epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce – informuje Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej.
„Balladyna” przed Krzywą Halą
W sobotę, 5 września 2020 r. o godz. 16.00 Narodowe Czytanie rozpocznie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. W związku z tym wydarzeniem do MBP została zaproszona Magdalena Warzecha, aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, która w mistrzowski sposób przeczyta dzieło Słowackiego. O oprawę muzyczna zadba ciechanowska skrzypaczka Agata Mysiakowska . Jeśli aura tylko pozwoli Narodowe Czytanie odbędzie się w plenerze przed Krzywą Halą.
Romantyczna „Balladyna” w pozytywistycznym parku
Dzieło Juliusza Słowackiego będą również czytać w parku w Gołotczyźnie. Jak informuje Gminny Ośrodek Kultury Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę, 5 września. Początek godz. 14.00.

Więcej w papiereowym wydaniu CC

mil. 

Znajdź nas na FB

Reklama
baner1
baner-www-01
reklama ciechanow
previous arrow
next arrow
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
koptrans 2020
Reklama
cicholska
Reklama
bzdz
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
biuro-wasik
Reklama
kredyt-mieszkaniowy-01
Ogłoszenie
ogloszenie
Reklama
fireland
Reklama
zbudujemy dom ciechanow
Reklama
Sushi Ciechanów
sushi-ciechanow