W niedzielne popołudnie w murach Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie odbył się benefis Stefana Chojnowskiego, rolnika, społecznika, a przede wszystkim poety od urodzenia mieszkającego w Soboklęszczu w gminie Sońsk. Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji 96- tych urodzin twórcy.


Wydarzenie poprowadziła dr Teresa Kaczorowska. Czytano wiersze dostojnego jubilata, a wydarzenie uświetnił występ Chóru Sonata, młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Sońsku oraz Amelki Szewczak.


Nie mogło zabraknąć gratulacji, kwiatów oraz życzeń 200lat.


Stefan Chojnowski urodził się. 24 IV 1926 r. we wsi Soboklęszcz, którą tak bardzo ukochał i do dziś tam mieszka. Zajmował się rolnictwem, jednak często podejmował działania jako społecznik. Członek rad gminnej i gromadzkie. Przez 7 lat był sołtysem. Zajmował się organizacją życia kulturalnego na wsi. Współzałożyciel Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, były prezes Klubu Pracy Twórczej w Ciechanowie, w latach 2004-2009 członek Oddziału Ciechanowskiego Związku Literatów Polskich, członek założyciel Związku Literatów na Mazowszu. Od najmłodszych lat dużo czytał, zachęcany do tego przez ojca, który w latach międzywojennych był prenumeratorem kilku czasopism. Wiersze zaczął pisać po przeczytaniu Pana Tadeusza. Debiutował w 1946 r. na łamach „Trybuny Mazowieckiej”. Jego wiersze były publikowane w „Gromadzie – Rolnik Polski”, „Gazecie Rolniczej”, ,,Zielonym Sztandarze” i „Twórczości Ludowej”. Jest autorem około 300 utworów poetyckich, wśród których są pieśni, piosenki ludowe, wiersze religijne, satyryczne, sztambuchowe, ballady, fraszki i erotyki. Wydał tomiki poezji: Lubię oddechy pól (1980), Narodziny tęczy (1985), W zieloności Mazowsza (1994), List do serc (2003), W zadumie mazowieckich drzew (2007), Ostatnie promienie słońca (2012), Modlę się polskiego zboża łanem (2015).
W jego utworach znajdujemy opisy trudu pracy rolników, pejzaże mazowieckich wsi i pół. Wprowadza również w wierszach watki religijne. Nie brakuje również nawiązań do wydarzeń historycznych.
Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, odznakami: Zasłużony Działacz Kultury, Za zasługi dla województwa ciechanowskiego, Za zasługi dla kółek rolniczych. Ponadto uhonorowany nagrodą im. Franciszka Rajkowskiego (1984), przyznaną przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, nagrodą im. Jana Pocka za ludową twórczość poetycką, ogólnopolską nagrodą im. Oskara Kolberga. W 2011 wyróżniony medalem „Pro Masovia”


Organizatorami wydarzenia było Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Związek Literatów na Mazowszu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gołotczyźnie.
Panu Stefanowi nasza Redakcja życzy dużo zdrowia, pogody ducha, optymizmu, oraz wielu tak wspaniałych Jubileuszy.

Red.
Fot. GOK Gołotczyzna

Znajdź nas na FB

Reklama
reklama-mareco-www-01
baner_DC_ciechanów (1)
Z4ioDDNw
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
reklama-mareco-www-01
baner_DC_ciechanów (1)
Z4ioDDNw
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
Reklama Ciechanów
reklama-graw-graf
Reklama
Strony Internetowe Ciechanów
reklama-net
Ogłoszenie
ogloszenie
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska