Koncert Katarzyny Jamróz “Serce Matki” odbędzie się 26 maja 2018 r. o godz. 17.00 w muzealnej Oranżerii. Artystce towarzyszyć będzie pianista Konrad Mastyło.

Katarzyna Jamróz – jest absolwentką krakowskiej PWST. Na studiach występowała w rockowym zespole “Malowany ptak”, dla którego sama pisała piosenki. Po zakończeniu studiów przyłączyła się do grupy wykonującej muzykę gospel “The Willows Revival Singers”, z którą koncertowała w Polsce i za granicą.

Debiutowała w roku 1993 na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie zdobyła “Grand Prix”, a jej brawurowe wykonanie utworu tytułowego z musicalu “Kabaret” zachwyciło jury oraz krytyków. Rok później pojawiła się na tym festiwalu już jako gwiazda, z własnym recitalem, a na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, piosenką “Taniec na linie”, zajęła I miejsce w konkursie “Kabareton”. Występ w kolejnym “Kabaretonie” (Festiwal Polskiej Piosenki Opole’95) przyniósł jej III miejsce za utwór “Julia”. W 1998 roku zajęła pierwsze miejsce na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie.

Przez wiele lat była niekwestionowaną gwiazdą krakowskiego kabaretu “Loch Camelot”. Występowała też gościnnie w “Piwnicy pod Baranami”. Wraz z jej artystami nagrała dla telewizji “Piosenki Henryka Warsa”. Ceniona przez kompozytora Zygmunta Koniecznego, występowała w jego spektaklach muzycznych do dzieł Stanisława Wyspiańskiego “Noc listopadowa” i “Wyzwolenie” oraz do poezji ks. Jana Twardowskiego.

Zagrała w filmach “Pożegnanie z Marią” i “Wszystko, co najważniejsze” oraz serialach “Na dobre i na złe”, “Kryminalni”, “Psie serce” i “Marzenia do spełnienia”. Wraz z Kayah zaśpiewała piosenkę “Mro iło” do filmu Bandyta. Wystąpiła także w wielu telewizyjnych spektaklach teatralnych. m.in. “Zagubieni”, “Zima pod stołem”, “Śniadanie do łóżka”, “Szkarłatna litera”, “Drzewa umierają stojąc” czy “Niech no tylko zakwitną jabłonie”. Jednak jako aktorka śpiewająca, najlepiej czuje się na scenach teatrów muzycznych. Zagrała m.in. główną rolę – Roxy Hart w polskiej wersji słynnego musicalu “Chicago”, Sally Bowles w “Kabarecie” oraz Sheilę w kultowym już “Hair” wystawianym przez najsłynniejszy w Polsce teatr muzyczny w Gdyni.

Znana jest również telewidzom z licznych występów w programach rozrywkowych. Zaczynała od “Gali Piosenki Biesiadnej” Zbigniewa Górnego oraz cyklu programów “Telewizyjne Variete czyli Wszystko Gra”. Bywała także stałym gościem Rudiego Schuberta w jego programie “Śpiewające fortepiany”. Zapraszana jest przez Krzysztofa Jasińskiego do organizowanych przez niego w Teatrze STU “Benefisów” (m.in. Zygmunta Kałużyńskiego, Aloszy Awdiejewa czy Bogusława Kaczyńskiego). Co roku obecna jest także na “Mazurskiej Nocy Kabaretowej”. Można ją było także często zobaczyć w programach “Kraj się śmieje” i “Co nam w duszy gra”, gdzie obok innych gwiazd naszej estrady brawurowo wykonywała polskie i zagraniczne przeboje.

Jest jedną z najwybitniejszych w Polsce wykonawczyń muzyki żydowskiej. Śpiewa zarówno po polsku, jak i w języku Yidish. Zaśpiewała kilka piosenek na dwupłytowym albumie autorskim znanego galicyjskiego klezmera Leopolda Kozłowskiego “Rodzynki i migdały” (m.in. “Miasteczko Bełz”, “Tak, jak malował pan Chagall” czy “Łza”), do których polskie teksty napisał Jacek Cygan.

Od 2007 roku gra jedną z głównych ról w spektaklu “Tango Piazzolla” wystawianym w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W 2009 roku odbyła się w Radomiu premiera spektaklu “Piaf” w reżyserii Tomasza Dutkiewicza, w którym Kasia z wielkim powodzeniem gra tytułową rolę.

 Konrad Mastyło – muzyk, kompozytor, pianista, organista, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Był członkiem zespołu Marka Grechuty – Anawa. W latach 1981-2000 był pianistą Piwnicy pod Baranami. Współpracuje m.in. z Beatą Rybotycką, Elżbietą Towarnicką, Ireną Santor, Anną Szałapak, Zbigniewem Preisnerem, Jackiem Wójcickim, Zbigniewem Wodeckim, Przemysławem Brannym, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Zygmuntem Koniecznym, Andrzejem Zaryckim.

Od wielu lat związany z teatrem STU jako pianista i aktor (Szczęśliwe dni S. Beckett, Sonata Belzebuba S. I. Witkiewicz) oraz z Operą Krakowską (kier. muz. Podróż zimowa S. Barańczak – F. Schubert, reż. Józef Opalski). Współpracuje również z Teatrem Bagatela i Teatrem Ludowym w Krakowie. 

Jest wykonawcą muzyki do wielu znanych filmów i seriali, nagrał kilkadziesiąt płyt.

Red.