W warszawskim biurze Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW, odbyło się 25 września prasowe spotkanie przy kawie, podczas którego dyrektor Arkadiusz Gołębiewski opowiedział o tegorocznej, jubileuszowej, piętnastej edycji Festiwalu oraz o tym jak wydarzenie to zmieniało się i poszukiwało nowych dróg opowiadania o historii najnowszej.

W spotkaniu, oprócz dyrektora Gołębiewskiego, udział wzięli przedstawiciele jury:

– Anna Ferens, reżyser, scenarzystka i dziennikarka, autorka reportaży telewizyjnych i filmów dokumentalnych, przewodnicząca jury w konkursie na najlepszy międzynarodowy film dokumentalny NNW;

– Paweł Woldan, scenarzysta, reżyser filmowy i filozof. Autor ponad 80 filmów dokumentalnych m.in. o polskich pisarzach i obrazów poświęconych postaciom księży. Laureat wielu nagród filmowych. W 2017 roku za całokształt twórczości i bycie niepokornym otrzymał Platynowego Opornika Festiwalu Filmowego NNW, przewodniczący jury w konkursie na najlepszy dokument polski;

– Albert Golembiowski, członek jury w konkursie wideoklipów, Od ponad 40 lat na emigracji, od 20 mieszka i pracuje w Los Angeles. Programator i artysta cyfrowy, specjalista od 3D, efektów i nowych technologii wizualnych, producent filmowy. Pracuje dla internetowej korporacji Meta, Dyrektor Techniczny Sony Pictures Image Works Inc.

“Spotykamy się w biurze Festiwalu, tu można powiedzieć bije jego puls, tu wymyślamy kolejne działania. Festiwal to nie tylko wydarzenie jednostkowe, on trwa cały rok – w wielu miejscach w Polsce i zagranicą odbywają się Retrospektywy, tu działa Akademia Filmowa, wspomagająca twórców +od pomysłu do premiery+, zarówno w filmie dokumentalnym jak i fabularnym. Powołaliśmy też Młodzieżową Akademię Filmową, działającą na Lubelszczyźnie. Naprawdę wiele się dzieje w ciągu roku” – mówił dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski i dodał – “Choć Festiwal NNW jest dużym wydarzeniem, codziennie symultanicznie dzieje się wiele wydarzeń, przyjeżdżają goście ze wszystkich zakątków świata, to mimo wszystko jesteśmy nadal w wielu przejawach kameralni, skupieni na tematyce wolnościowej, tworzymy rodzinę o wspólnych wartościach i podobnym spojrzeniu spojrzeniu na historię – nieważne czy ktoś mieszka na Tajwanie, w Chorwacji, Finlandii, Japonii czy w Stanach Zjednoczonych”.

O międzynarodowych dokumentach biorących udział w konkursie opowiadała Anna Ferens –
“Z prawdziwą przyjemnością oglądam te filmy. Wszystkie opowiadają o bardzo ważnych historiach, bardzo dużo sama się z nich dowiedziałam. Zachęcam wszystkich, żeby przyjechali do Gdyni, a tych którzy mieszkają, zapraszam do oglądania tych filmów, świetnie zrobionych, emocjonalnie zaangażowanych. My wypadamy ze swoimi dokumentami bardzo dobrze, jesteśmy zauważani na wszystkich festiwalach. Polski dokument stanowi markę”.

Najstarszą nagrodą festiwalową jest Złoty Opornik, główna nagroda w Konkursie Dokumentów Polskich. Przewodniczący jury w tej kategorii – Paweł Woldan – przyznał, że łatwiej byłoby mu zrobić film niż wybrać któryś ze startujących w konkursie, gdyż wszystkie zasługują na statuetkę. “To są filmy świetnie zrobione, profesjonalne, dotykające sztuki. Ja jestem wychowany przez wielkich mistrzów Kieślowskiego, Łozińskiego, Jurgę, Wiśniewskiego i film dokumentalny powinien dotykać sztuki. Te filmy są mądre i etyczne. Dla autora ważny jest bohater, ważny jest widz, a nie on sam. A do tej pory często tak było, że autor filmu był ważniejszy od bohatera filmu. Jestem bardzo zbudowany tym, co zobaczyłem. Wszystkie filmy chętnie bym nagrodził, sam jestem ciekawy, który wygra”.

“Festiwal kieruje się ideą pokazywania filmów, które nie są nigdzie indziej wyświetlane. Każdego roku zgłaszanych jest ponad 120 filmów, dlatego selekcja jest trudna” – mówił Gołębiewski.

“Dla mnie Festiwal nie tylko pokazuje wspaniałe filmy, ale wyznacza kryteria warsztatowe i to jest ogromna rola NNW” – dodał Woldan.

Spytany o nagrody honorowe Festiwalu, dyrektor NNW stwierdził, że Sygnetem Niepodległości udało się uhonorować wielu Świadków Historii, których już nie ma wśród nas jak Józef Bandzo czy Lidia Lwow-Eberle. “Ale to pokolenie już niemal całkiem odeszło, zrobiła się przestrzeń dla opozycjonistów z czasów Solidarności. Drzwi do Wolności to nagroda bardzo pojemna, dla bohaterów drugiego planu, którzy pomagali w cieniu, z dalszego szeregu. Będziemy dziękować w tym roku m.in. Jadwidze Morawieckiej, żonie Kornela, ale i rodzicom przybranym Edwarda Janusa, którzy przechowywali bibułę, przywozili mu paczki do więzienia” – mówił.

Na koniec Arkadiusz Gołębiewski zaprosił wszystkich do Gdyni na tegoroczny festiwal, który potrwa od środy 27 września do soboty 30 września.

Wstęp na wszystkie pokazy i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

 

źródło:Festiwal NNW

Reklama
Tesali
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama16
reklama16
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska