Byli skromni i odważni. Byli wierni i szli. W łochowskim amfiteatrze w parku Dębinka “Sygnetami Niepodległości” i “Drzwiami do Wolności” uhonorowano miejscowych bohaterów.

Celem organizatorów jest wyłanianie z cienia niezłomnych świadków przeszłości, twórców dróg do polskiej niepodległości. Warto podkreślić, że pierwsza edycja projektu “Symbole Wolności” odbyła się w ubiegłym roku w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie. Tym razem, 8 lipca 2021 roku, organizatorzy projektu odwiedzili Łochów w powiecie węgrowskim.

Pierwszy “Sygnet Niepodległości” wręczono majorowi Bogdanowi Ilczukowi. Ten były żołnierz AK, major Wojska Polskiego, już jako nastolatek przenosił prasę podziemną i meldunki. W lipcu 1949 roku został skazany przez Sąd Wojskowy na 10 lat więzienia i uznany za „szczególnie niebezpiecznego w okresie odbudowy”. Na wolność wyszedł w 1954 roku.

“Obiecałem sobie, że jeśli przeżyję i wyjdę na wolność wezmę ślub w Częstochowie, teraz mam 91 lat i świętuję 60 – lecie swojego małżeństwa, a Częstochowa zajmuję bardzo ważne miejsce w moim sercu” – powiedział major odbierając wyróżnienie z rąk pana Roberta Gołaszewskiego, Burmistrza Łochowa.

 

więcej w papierowym wydaniu CC 

red. 

Znajdź nas na FB

Reklama
baner tablica.cdr
1050x320_ciech_nowosci
baner1
Liceum-Mundurowe-PUL
reklama ciechanow
previous arrow
next arrow
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
koptrans 2020
Reklama
cicholska
Reklama
bzdz
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
biuro-wasik
Reklama
kredyt-mieszkaniowy-01
Ogłoszenie
ogloszenie
Reklama
Print
Reklama
fireland
Reklama
zbudujemy dom ciechanow
Reklama
Sushi Ciechanów
sushi-ciechanow