Mimo epidemicznej sytuacji w kraju i za granicą Festiwal NNW przygotowuje się na otwarcie swojej XII już edycji. Wszyscy mamy nadzieję, że uda nam się przeprowadzić ją w niezmienionej formule, ale gotowi też jesteśmy na jej modyfikację, tak, aby dostosować organizację festiwalu do obowiązujących założeń sanitarnych.

Tymczasem trzymamy się wyznaczonych od dawna planów i chcemy w tym roku Państwa zaprosić do zupełnie dwóch nowych konkursów.
Rok temu na festiwalu zainaugurowany został Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych, gdzie po raz pierwszy przyznano Nagrodę im. rtm. Witolda Pileckiego. W tym roku zadebiutuje z kolei Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych.

Wsłuchując się w głos środowiska filmowego, a przede wszystkim widzów postanowiliśmy w tym roku poszerzyć nasz festiwal o konkursowe pokazy filmów fabularnych, do udziału w których zapraszamy twórców z całego świata. Chyba nie ma kinematografii, która nie realizowałaby projektów historycznych dotyczących ich krajów. W takich chociażby państwach, jak Ameryka, Iran, Korea czy Japonia poczucie tożsamości, przynależności narodowej oraz własnych korzeni jest tak silne, że ma to też odbicie w sztuce filmowej. Wydaje się, że wartości patriotyczne najlepiej cementuje właśnie kino. Z drugiej strony ma ono też walory edukacyjne. Dzięki filmom poznajemy świat, zabytki i kulturę.
Polska to geograficzne centrum Europy. Mamy bardzo bogatą i ciekawą historię. Warto, więc wykorzystać te atuty, aby stać się gospodarzem festiwalu kina gatunkowego. W tym przypadku historycznego. Stąd już dzisiaj zapraszamy produkcje nie starsze niż 5 lat. Zależy nam na jakości pod każdym względem. Dlatego o przewodnictwo jury w tym konkursie poprosiliśmy wybitnego reżysera, Lecha Majewskiego. W jury zasiądą także amerykańscy i europejscy twórcy. Wierzę, że tak jak kino dokumentalne sprowadza na nasz festiwal istotne tytuły, tak samo będzie również w przypadku kina fabularnego – zdradza dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

To jednak nie wszystkie nowości zbliżającego się festiwalu. W 2020 roku nagrodzeni zostaną także twórcy wideoklipów.

Ponadto, obok głównej nagrody festiwalu Złotego Opornika – dla polskiego filmu dokumentalnego o tematyce historycznej, tradycyjnie też zostaną wręczone nagrody: Platynowy Opornik, Nagroda im. Janusza Krupskiego, Źródło, Nagroda Dyrektora Festiwalu, Dokument Radiowy, Nagroda literacka im. Błogosławionego ks. Władysława Bukowińskiego. Świadkom historii, jak co roku, wręczymy Sygnety Niepodległości oraz Drzwi do Wolności.

W tym roku zaplanowaliśmy także specjalne pokazy pozakonkursowe filmów nawiązujących do krajowych rocznic oraz chcemy przybliżyć sylwetki „niepokornych” twórców z krajów zmagających się niegdyś z totalitaryzmami.
Przypomniany zostanie kultowy już dzisiaj „Łowca Jeleni” w reżyserii Michaela Cimino z niezapomnianymi kreacjami Roberta De Niro i Christophera Walkena. Autorem zdjęć do tego wyjątkowego dzieła był węgierski operator, zdobywca Oscara za „Bliskie spotkania trzeciego stopnia” Stevena Spielberga, a także trzykrotnie nominowany do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, Vilmos Zsigmont. Przybliżymy również postać innego wybitnego węgierskiego operatora László Kovácsa (m.in „Easy Rider”), który wspólnie z Zsigmontem fotografował i filmował w 1956 roku węgierski zryw niepodległościowy, a następnie materiały te zostały wywiezione przez nich do USA.
Archiwalne obrazy Rewolucji Węgierskiej z 1956 roku, widzowie festiwalu będą mieli okazję zobaczyć w niepublikowanym dotąd w Polsce filmie dokumentalnym Klaudii Kovács i Endre Hulesa „Torn From The Flag”. Autorzy będą gośćmi tegorocznej edycji.

Od zawsze jedną z głównych idei festiwalu były spotkania twórców z publicznością, artystów różnych pokoleń. Dyskusje i debaty odbywać się będą równolegle w salach Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz Teatru Muzycznego. Autorzy, reżyserzy i producenci, zarówno z Polski jak i zagranicy, zabiorą głos w dyskusjach na tematy dotyczące „Historii na dużym ekranie”, „Cudu nad Wisłą i ocalonej Europie”, o „Drogach powrotu do ojczyzny syberyjskich dzieci 1919-1922”, ale też o życiu i wielkim dziedzictwie pozostawionym przez Karola Wojtyłę i Stefana Wyszyńskiego.
Obok wachlarza filmów przewidzieliśmy szereg wydarzeń towarzyszących, w tym kilka wystaw, a wśród nich m.in. wystawa plenerowa IPN zatytułowana „Pokolenia Wolności” – ukazująca losy polskich rodzin.

Reagując na zapotrzebowanie branży, jak co roku, niezmiennie organizujemy warsztaty scenariuszowe, montażowe, z udziałem najlepszych przedstawicieli zawodu. Aby pokazać początkującym filmowcom, jak przejść z fazy pomysłu do realizacji filmu, prowadzimy warsztaty Pitching Forum, podczas których swoją wiedzą dzielą się uznani producenci.
Festiwal NNW jest dobrą okazją, aby ważne projekty znalazły tu swoje finansowanie i dystrybucję.

Festiwal NNW to swoisty i wyjątkowy kolaż, w którym święto kina, w duchu historycznym, splata ze sobą ludzi różnych pokoleń, poglądów i wrażliwości.
Tu toczą się naprawdę nieszablonowe, nierzadko gorące, a z całą pewnością żywe dyskusje. W ciągu czterech dni rozmawia się o Polsce i świecie współczesnym, o różnych doświadczeniach, tożsamości i korzeniach, wreszcie o kulturze.
Tematy dotyczą wspólnoty, którą festiwal stara się budować i tworzyć. Istotne są także zagadnienia branżowe, szukanie dróg, instytucji i możliwości wspierania naszej kultury i dziedzictwa.

Spotkajmy się w Gdyni 24-27 września 2020 roku, a już teraz drodzy twórcy, producenci, artyści oraz szkoły filmowe, redakcje TV, radiowe zgłaszajcie filmy fabularne, dokumentalne, wideoklipy i dokumenty radiowe!

Na zgłoszenia konkursowe czekamy do 30 czerwca.
Odpowiednie formularze on-line znajdziecie Państwo na stronie internetowej festiwalu w zakładce https://festiwalnnw.pl/festiwal-2020/konkursy/

 

Festiwal NNW jest bezpłatny i otwarty dla każdego.
Dołącz do grona przyjaciół Festiwalu NNW !

 

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska