W najbliższą niedzielę – 13 sierpnia – o godz. 16.15 zapraszamy na odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100. rocznicę urodzin Zygmunta Krasińskiego.

Niedokończona tablica z białego marmuru z lat 1911 – 1912, autorstwa Włodzimierza Koniecznego, będąca wł. Muzeum Narodowego w Krakowie, była przeznaczona do Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Lwowie. Dół kompozycji tworzą trzy postaci kobiece, niby „Trzy psalmy” (Trzy psalmy z pięciu Z. Krasińskiego: Psalm miłości, nadziei i wiary), a w górnej części portret Zygmunta.

W gipsowym projekcie nad trzema postaciami był jeszcze napis:
/W · SETNĄ · ROCZNICĘ · URODZIN /MDCCCXII ~ MCMXII/

Konieczny Włodzimierz Fryderyk – rzeźbiarz, grafik, poeta oraz porucznik Legionów Polskich. Urodzony w 1886 roku w Jarosławiu, zmarł w 1916 roku w Polskiej Górze na Wołyniu. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, rzeźby uczył go Konstanty Laszczka, a grafiki i malarstwa Józef Pankiewicz. Dzięki otrzymanemu stypendium kontynuował naukę podczas rocznego pobytu w Paryżu.
Po powrocie do Krakowa zaangażował się w organizację Warsztatów Krakowskich, działał w Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckim.
W 1914 Konieczny wstąpił do 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich. Zginął podczas walk o Polską Górę pod Kostiuchnówką. Przed śmiercią stacjonując na Wołyniu wyrzeźbił statuetkę legionisty, którą otrzymał w prezencie imieninowym 19 marca 1916 marszałek Józef Piłsudski, a z której w 1930 roku zrobiono pomnik w Radomiu. Włodzimierza Koniecznego pośmiertnie awansowano do stopnia kapitana i odznaczono Krzyżem Niepodległości oraz orderem Virtuti Militari V klasy.

źródło: Muzeum Romantyzmu 

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska