W sobotę 13 kwietnia 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej uczciła 73. rocznicę śmierci swojego patrona – ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój”. Mazowieccy terytorialsi oddali hołd podczas oficjalnej uroczystości oraz symbolicznym biegiem sztafetowym.

W ramach obchodów 73. rocznicy śmierci patrona 5 Mazowieckiej Brygady OT, w sobotę 13 kwietnia br. w Kościele Parafialnym w Szyszkach odbyła się Msza Św. w intencji ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” oraz jego podkomendnego – ppor. Bronisława Gniazdowskiego, ps. „Mazur”. Przed modlitwą życiorys dowódcy jednego z najdłużej walczących z komunistami oddziałów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego przypomniał podczas prelekcji dr Krzysztof Kacprzak – historyk, nauczyciel, badacz podziemia niepodległościowego po roku 1945, autor pracy naukowej o patronie 5 Mazowieckiej BOT.

Po Mszy Świętej uczestnicy obchodów – na które przybyli również bliscy „Roja”, udali się pod tablicę upamiętniającą bohaterskich żołnierzy wyklętych, gdzie 73. lata temu polegli w obławie funkcjonariuszy UB, KBW i MO. Uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia flagi na maszt i odegrania hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie delegacje złożyły wieńce i znicze.

Tego dnia pamięć o patronie 5MBOT uczczono również na sportowo. W sobotni poranek żołnierze wszystkich batalionów Brygady, samodzielnych kompanii, Dowództwa i Sztabu wystartowali spod bram ciechanowskich koszar w „Sztafecie Roja”. Trasa podobnie jak w roku ubiegłym, prowadziła do Szyszek – miejsca pamięci Roja i Mazura.

 

źródło:5MBOT 

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Czas-Ciechanowa_Mazowsze
optyk-baner-internet
reklama
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska