Już w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. Druga – tam gdzie okaże się to konieczne  zaplanowana jest na  21 kwietnia 2024 r. Mieszkańcy posiadający prawo wyborcze, otrzymają 3 lub 4 karty do głosowania.

Głosowanie zaplanowane na 7 kwietnia 2024 r. rozstrzygnie kto zostanie radnym na wszystkich szczeblach samorządu, a także w większości przypadków kto zostanie wójtem, burmistrzem lub prezydentem danego miasta.

W pierwszej turze wyborów samorządowych uprawnieni do głosowania otrzymają cztery karty do głosowania, zawierające listę:

1) kandydatów do rady gminy;

2) kandydatów do rady powiatu;

3) kandydatów do sejmiku województwa;

4) kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

W dniu wyborów lokalne wyborcze będą czynne w godzinach 7.00-21.00.

Przypominamy, że zagłosować można tylko na jednego kandydata na każdej z otrzymanych kart. Głos będzie ważny, jeśli w kratce przy nazwisku danego kandydata postawiony zostanie znak „X”. W sytuacji, gdy na karcie zabraknie przecięcia lub krzyżyki zostaną postawione przy nazwiskach kilku kandydatów, głos zostanie uznany za nieważny. Nastąpi tak również, kiedy postawimy inny znak niż „X” (np. ptaszka czy kółko), albo nie zostawimy go przy żadnym nazwisku.

Natomiast jeśli zarejestrowany został tylko jeden kandydat wówczas na karcie do głosowania pojawi się tylko jedno nazwisko przy którym dostępne będą dwa pola – „za” i „przeciw”. Kandydat będzie uznany za wybranego, jeśli uzyska więcej niż połowę głosów „za”. W przypadku, kiedy głosów „za” zbierze mniej, wyboru wójta dokona rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym.

 

Jeżeli w gminach dojdzie do drugiej tury to odbędzie się ona 21 kwietnia. 

Podczas drugiej tury wyborcy otrzymają tylko jedną kartę do głosowania. zawierającą dwa  nazwiska, które  w pierwszej otrzymały  głosów najwięcej.

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
PAWLOWSKI-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
PAWLOWSKI-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska