Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą ciechanowskiej policji zatrzymali dwóch młodych mężczyzn w związku z przestępczą działalnością w cyberprzestrzeni. Wykorzystanie wizerunku osoby, groźby karalne, pokonanie zabezpieczeń informatycznych – za te przestępstwa odpowiedzą przed sądem. Wobec 17 i 19 latka zastosowano dozór policyjny, podejrzani mają zakaz kontaktowania się oraz zbliżania do pokrzywdzonych.
– Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą ciechanowskiej policji dzięki wielkiemu zaangażowaniu oraz wiedzy z zakresu cyberprzestępczości, “namierzyli” i zatrzymali dwóch młodych mężczyzn: 17-latka z pow. ciechanowskiego oraz 19-latka z powiatu makowskiego, którzy działali wspólnie i w porozumieniu. Obydwaj dokonywali przestępstw za pośrednictwem Internetu. Na obecnym etapie prowadzonego postępowania funkcjonariusze ustalili, że pokrzywdzonych cyberprzestępczą działalnością młodych mężczyzn jest co najmniej 10 osób, w tym osoby małoletnie. Przestępcy uzyskiwali dostęp do kont pokrzywdzonych na jednym z portali społecznościowych poprzez wysłanie infekującego linka, gdy właściciel konta kliknął w link, sprawca miał dostęp do wszystkich danych jakie gromadzone są na danym profilu. Sprawcy posiadając niejednokrotnie prywatne zdjęcia pokrzywdzonych stosowali groźby, wykorzystywali wizerunek danej osoby, zakładali fałszywe profile, rozsyłali różne wiadomości do znajomych bez wiedzy właściciela konta na portalu – poinformowała kom. Jolanta Bym z KPP w Ciechanowie.
17 i 19-latek już usłyszeli część zarzutów (z art. 190 a kk, 190 kk oraz 267 kk), a prokurator zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji. Podejrzani nie mogą również kontaktować się z pokrzywdzonymi oraz maja zakaz zbliżania się do nich.
Red.