Dzisiaj (5.03) ciechanowscy policjanci prowadzą wzmożone działania lokalne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – grupy użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń. Policjanci apelują do kierujących pojazdami o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. Natomiast do pieszych o to, aby przed wejściem na przejście upewniali się, czy kierowca ich widzi i na pewno się zatrzyma.

Działania „NURD” wpisują się w szereg zadań realizowanych przez Policję na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ich genezą jest troska o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. Policyjna akcja rozpoczęła się o godz. 6.00 i będzie trwała cały dzień. Nadzorem objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Mundurowi zwrócą szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących pojazdami wobec pieszych, a zwłaszcza:

nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu dla pieszych,
nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża,
omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
wyprzedzanie bezpośrednio przed i na przejściu dla pieszych.
Policjanci zwrócą także uwagę na zachowania pieszych. Najczęściej popełnianie przez nich wykroczenia to:

  • przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
  • wchodzenie na jezdnię bezpośrednio pod jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
  • przebieganie przez jezdnię,
  • niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego przez pieszego poruszającego się po
  • drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, chyba że poruszą się oni po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub chodniku,
  • naruszenie obowiązku korzystania przez pieszego z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku- z pobocza, naruszenie przez pieszego idącego po poboczu lub jezdni obowiązku poruszania się po lewej stronie drogi.

Rowerzyści również popełniają wiele błędów na drodze. Do najczęstszych wykroczeń tej grupy należy: jazda po chodniku i przejeżdżanie po przejściu dla pieszych.

Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu albo wchodzącemu na to przejście. Pieszy natomiast musi wiedzieć, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia go do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu.

Pamiętajmy – wzajemny szacunek na drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego ma kluczowe znaczenie dla wspólnego bezpieczeństwa!

 

źródło:  KPP w Ciechanowie

Znajdź nas na FB

Reklama
Tesali
PAWLOWSKI-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
PAWLOWSKI-baner-internet
reklama
mazowsze-5
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama17
reklama17
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska