Problem niedoszacowania oświaty, to kolejny temat rozmów pomiędzy władzami gminy Sońsk, a ministrem Maciejem Wąsikiem. Na terenie gminy Sońsk znajdują się trzy szkoły podstawowe i jak mówi wójt są one dużym obciążeniem finansowym dla samorządu. A wynika to z tego, iż otrzymane subwencje nie pokrywają w całości wynagrodzeń nauczycieli. Jak wyjaśniał wójt konsekwencją tego jest to, że gmina musi dokładać z własnego budżetu, tym samym ograniczając środki na zadania własne i inwestycje. To jest problem z którym zmaga się nie tylko gmina Sońsk a wiele gmin, szczególnie tych wiejskich.
Dlatego też władze gminy zwróciły się do ministra Macieja Wąsika z prośbą o zainteresowanie się tym tematem i pomoc.
– Ja rozmawiałem z Ministrem Edukacji i zdaję sobie sprawę z tego, że muszą nastąpić zmiany. W tej chwili te zmiany są dyskutowane. Wiemy, że dużym samorządom dużo łatwiej jest poradzić sobie z tym. Ale szkoła na wsi to nie jest tylko szkoła, to jest miejsce spotkań, to jest pewne centrum. Zdajemy sobie sprawę z obowiązku utrzymywania szkół chociaż, chociaż, gdyby to była firma, która kieruje się rachunkiem zysków i strat z pewnością zamknęłaby tę szkołę. Edukacja to ogromna inwestycja w przyszłość naszych dzieci ale i naszych społeczności. Szkoła ma również wpływ na demografię, bo rodzice szybciej zdecydują się na szkołę jeśli jest on w pobliżu. – mówił minister Maciej Wąsik.
Zaznaczył, iż musi się zmienić sposób przydzielania subwencji. Ponadto zadeklarował pomoc w tej kwestii. Dotyczyć to ma nie tylko gminy Sońsk a wszystkich samorządów, gdzie taki problem występuje. Jednak to nie jedyny problem z jakim zmaga się sońska oświata.
– Wiem jeszcze, że o wiele więcej można zrobić, kiedy przy różnicach poglądów, które trzeba szanować jest się w stanie wznieść ponad te różnice i wspólnie działać. I wiem Panie Wójcie, że sytuacja w edukacji sońskiej nie jest taka, że jest wszystko zgodnie i ładnie. Te konflikty są – mówił minister kierując swoje słowa do Wójta Gminy Sońsk Jarosława Muchowskiego.

mil.

fot. powiatciechanowski.pl

Więcej w papierowym wydaniu CC

Znajdź nas na FB

Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider