W mieście funkcjonuje już system teleopieki dla seniorów. Nowym programem wsparcia objętych zostało 30 seniorów. Chodzi o tak zwane „opaski życia”, które w przypadku zasłabnięcia, czy gorszego samopoczucia połączą seniora z dyspozytorem centrali teleopieki, pozwolą na przekazanie informacji do centrum alarmowego i wezwanie pomocy. Instalacja systemów w domach seniorów już się rozpoczęła.
Teleopieka to nowoczesny system wsparcia seniorów, którzy mogą samodzielnie funkcjonować, ale ich stan zdrowia i sytuacja życiowa wymagają stałego nadzoru i kontaktu. System działa przez 24 h na dobę w domu osoby starszej.
Rozpoczęła się instalacja systemów w domach zakwalifikowanych do programu seniorów. Każda z osób objętych teleopieką w Ciechanowie zostanie wyposażona w tzw. „opaskę życia” – bransoletkę lub brelok z przyciskiem natychmiastowego kontaktu z centralą teleopieki oraz w telefon z funkcją SOS. Ich podstawową funkcją jest możliwość szybkiego połączenia się za pomocą jednego przycisku z centrum alarmowym w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.
Do programu zakwalifikowano 30-tu seniorów. Zarówno za proces kwalifikacji do uczestnictwa, jak również za wdrożenie systemu w domach odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Programem objęto osoby samotne i leżące, które są objęte usługami opiekuńczymi MOPS.
– Tego typu rozwiązania technologiczne w opiece nad osobami starszymi są szczególnie ważne w obecnej sytuacji, kiedy z różnych przyczyn wynikających z obowiązującego stanu epidemii kontakt z osobami starszymi może być ograniczony. Teleopieka pozwala na pozostanie w swoim środowisku seniorom, osobom mieszkającym samotnie i wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, bez konieczności przeprowadzenia się do placówki opiekuńczej. – powiedział Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.
Pilotażowy program teleopieki na Mazowszu został zaplanowany na dwa lata, z czego w 2020 r. przekazywane są gminom dotacje z budżetu województwa, a w 2021 r. gminy zobowiązują się prowadzić program już we własnym zakresie. Ciechanów pozyskał na realizację tego projektu 50 % kosztów. Program prowadzony jest przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

źródło: UM Ciechanów

fot. UM Ciechanów 

Znajdź nas na FB

Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Ogłoszenie
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider