W mieście funkcjonuje już system teleopieki dla seniorów. Nowym programem wsparcia objętych zostało 30 seniorów. Chodzi o tak zwane „opaski życia”, które w przypadku zasłabnięcia, czy gorszego samopoczucia połączą seniora z dyspozytorem centrali teleopieki, pozwolą na przekazanie informacji do centrum alarmowego i wezwanie pomocy. Instalacja systemów w domach seniorów już się rozpoczęła.
Teleopieka to nowoczesny system wsparcia seniorów, którzy mogą samodzielnie funkcjonować, ale ich stan zdrowia i sytuacja życiowa wymagają stałego nadzoru i kontaktu. System działa przez 24 h na dobę w domu osoby starszej.
Rozpoczęła się instalacja systemów w domach zakwalifikowanych do programu seniorów. Każda z osób objętych teleopieką w Ciechanowie zostanie wyposażona w tzw. „opaskę życia” – bransoletkę lub brelok z przyciskiem natychmiastowego kontaktu z centralą teleopieki oraz w telefon z funkcją SOS. Ich podstawową funkcją jest możliwość szybkiego połączenia się za pomocą jednego przycisku z centrum alarmowym w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.
Do programu zakwalifikowano 30-tu seniorów. Zarówno za proces kwalifikacji do uczestnictwa, jak również za wdrożenie systemu w domach odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Programem objęto osoby samotne i leżące, które są objęte usługami opiekuńczymi MOPS.
– Tego typu rozwiązania technologiczne w opiece nad osobami starszymi są szczególnie ważne w obecnej sytuacji, kiedy z różnych przyczyn wynikających z obowiązującego stanu epidemii kontakt z osobami starszymi może być ograniczony. Teleopieka pozwala na pozostanie w swoim środowisku seniorom, osobom mieszkającym samotnie i wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, bez konieczności przeprowadzenia się do placówki opiekuńczej. – powiedział Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.
Pilotażowy program teleopieki na Mazowszu został zaplanowany na dwa lata, z czego w 2020 r. przekazywane są gminom dotacje z budżetu województwa, a w 2021 r. gminy zobowiązują się prowadzić program już we własnym zakresie. Ciechanów pozyskał na realizację tego projektu 50 % kosztów. Program prowadzony jest przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

źródło: UM Ciechanów

fot. UM Ciechanów 

Znajdź nas na FB

Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider