Dziś w nocy nastepuje zmiana  czasu z zimowego na letni.  Jako pierwsi zmianę czasu wprowadzili Niemcy. 30 kwietnia 1916 roku przestawili zegarki o godzinę do przodu. Za nimi poszli Anglicy. Sam pomysł wprowadzenia sezonowej zmiany czasu pojawił się jednak znacznie wcześniej w USA, a konkretnie u XVIII- wiecznego uczonego i polityka Benjamina Franklina, współautora konstytucji Stanów Zjednoczonych. Doszedł  on do wniosku, że zmiana czasu mogłaby pozytywnie wpłynąć na gospodarkę. Nikt nie potraktował jednak jego argumentów na tyle poważnie, by wprowadzić zmiany w życie.

Powodem wprowadzenia sezonowych zmian czasu jest przede wszystkim możliwość korzystania jak najdłużej i najbardziej efektywnie ze światła dziennego. Dziś czas zimowy i letni obowiązuje w niemal 70 krajach na świecie, w tym we wszystkich krajach Unii Europejskiej (tu kwestię tę reguluje specjalna dyrektywa Parlamentu Europejskiego).
Są jednak kraje, w których czasu się nie zmienia. W 2014 roku czas zimowy na stałe wprowadziła u siebie Rosja. Co ciekawe, zegarków nie przestawiają też w Islandii i w Białorusi.

W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w 1919 roku, w międzywojniu. Podczas II wojny światowej obowiązywała w takich terminach jak w Niemczech, a później w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku czas jest w naszym kraju zmieniany regularnie, dwa razy w roku.
Wprowadzamy czas letni na pół roku, tj. od końca marca danego roku (odwołując obowiązywanie czasu zimowego), a pod koniec października danego roku przechodzimy na czas zimowy.

Zmiana czasu z zimowego na letni przypada na ostatnią niedzielę marca. W 2023 roku zegarki będzie trzeba przestawić w nocy z 25 na 26 marca, z godziny 2.00 na 3.00, czyli o godzinę do przodu. Będziemy zatem krócej spać.

Red.

 

fot. pixaby

Reklama
Tesali
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
1m
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
reklama16
reklama16
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska