Ponad 140 nowych ochotników do Terytorialnej Służby Wojskowej jest już na finiszu szkolenia w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W przeddzień egzaminu – tzw. pętli taktycznej, poznawali i ćwiczyli sposoby przetrwania w leśnych, surowych warunkach.
Niespełna dwa tygodnie temu bramę ciechanowskich koszar 5 Mazowieckiej Brygady OT przekroczyło ponad 140 nowych ochotników. Osoby, które nie miały wcześniej styczności z wojskiem są w trakcie szesnastodniowego szkolenia podstawowego, tzw. szesnastki. Zdobywają pierwsze żołnierskie umiejętności z taktyki, topografii, medycyny pola walki oraz podstaw survivalu. Uczą się również budowy i eksploatacji sprzętu wojskowego. Z kolei osoby posiadające wojskowe doświadczenie odbywają ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze.
Przed przyszłymi Terytorialsami pozostało jeszcze kilka „checkpointów” do zaliczenia m.in. pętla taktyczna – kilkunastogodzinny egzamin z szeregiem zadań taktycznych, które zweryfikują nabyte dotychczas umiejętności. W przeddzień tego ważnego dnia dowódcy oraz instruktorzy przygotowali dla nowych ochotników nieco mniej wymagające zajęcia, ale zawsze cieszące się dużym zainteresowaniem wśród szkolonych. Mowa o survivalu:
– Dzisiaj jak każdego dnia wstaliśmy o godzinie 5:30, następnie było bardzo szybkie śniadanie i wyruszyliśmy na zajęcia, które odbywają się na Placu Ćwiczeń Taktycznych w Targoniach. Uczymy się tworzenia różnego rodzaju ognisk, szukamy materiału, który jest do tego potrzebny, pozyskujemy i uzdatniamy wodę, budujemy również schronienia. Instruktorzy opowiadają, jak pozyskać pożywienie, jak przetrwać w ogóle w takich warunkach surowych, ćwiczymy i sprawdzamy siebie, swoją współpracę i działanie w grupach. Dzisiejsze zajęcia są takim naszym sprawdzianem przed jutrzejszym pętlą taktyczną, gdzie będziemy zdani już tylko na siebie, na swoje umiejętności, no i na wiedzę, którą zdobyliśmy do tej pory. – powiedziała szer. Karolina
Powiedzenie: stal hartuje się w ogniu, a człowieka w walce z trudnościami – najlepiej odzwierciedla egzamin żołnierzy Mazowieckiej Piątki. Choć zimowa aura będzie dla nich dużym wyzwaniem, to zdaniem dowódców:
– Żołnierze są zdyscyplinowani, chętni do pracy i przede wszystkim ambitni. Tym razem na szkoleniu większość stanowią osoby dojrzałe z doświadczeniem życiowym, co przekłada się na ich duże zaangażowanie w wykonywanie wszystkich postawionych zadań, zgranie i funkcjonowanie w sekcji. – supentował dowódca plutonu, st.kpr. Dariusz Karpiński.
źródło:5. MBOT