Tuż przed wigilią Bożego Narodzenia, żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej postanowili na chwilę odstawić swój wojskowy ekwipunek i spełnić marzenia tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia w tym wyjątkowym, przedświątecznym czasie.
Magia świąt Bożego Narodzenia dotknęła w tym roku także mazowieckich Terytorialsów, którzy w przededniu wigilii, z pełnymi kartonami podarunków, pojawili się w Zakładzie opiekuńczo – leczniczym w Kraszewie Czubakach. Była to żołnierska odpowiedź na akcję „Każdy może zostać Świętym Mikołajem” ogłoszoną przez dyrekcję zakładu. Wspieranie lokalnej społeczności jest wpisane w misję Wojsk Obrony Terytorialnej dlatego też, wystarczyło zaledwie kilka dni by uzbierać kilkanaście kartonów wypełnionych po brzegi. Dzięki żołnierzom 5 MBOT, dzieciaki dostały wsparcie w postaci żywności dedykowanej najmłodszym tj. słoiczków, kaszek, deserków, soczków, środków pielęgnacyjnych tj. kosmetyki, chusteczki nawilżone, pampersy. Nie zabrakło także tego co dzieciaki lubią najbardziej, czyli zabawek i słodyczy.
W tym samym czasie inni żołnierze 5 MBOT również realizowali swoją przedświąteczną misję przekazując 50 pluszowych Tygrysków oddziałowi ratunkowemu ostrołęckiego szpitala. Tygryski to pomysł żołnierzy ratowników pola walki 52. batalionu z Komorowa. Oni doskonale wiedzą, że stres jest największym wrogiem w leczeniu i terapii małych pacjentów.

– Naszym małym dzielnym pacjentom dajemy medale za odwagę. Maskotka „Tygrysek” to też synonim dzielności, taka zabawka na pewno pomoże dzieciom złagodzić stres związany z pobytem w szpitalu i koniecznymi zabiegami – mówi lekarz neurolog Robert Kogut.
Tygrysy trafiły także do oddziałów ratowniczych w Wyszkowie oraz Ostrowi Mazowieckiej.
Przedświąteczny poniedziałek okazał się dniem cudów nie tylko dla dzieciaków ale także dla osób starszych z warszawskiej Pragi Północ, których dziś odwiedzili żołnierze 54. batalionu z Zegrza Południowego. Zegrzyńscy Terytorialsi wraz z Urzędem Dzielnicy Praga Północ, zorganizowali pomoc w świątecznych porządkach osobom starszym z trudnościami ruchowymi. Kilka dwuosobowych zespołów wyposażonych w środki czystości i ściereczki, dziś z samego rana ruszyło do pracy by w nieco inny i oryginalny sposób wesprzeć osoby samotne żyjące w naszym otoczeniu.

Wojska Obrony Terytorialnej zostały powołane do życia by wspierać lokalną społeczność. W czasie pokoju zadanie to realizowane jest zwykle poprzez działania z zakresu zarzadzania kryzysowego, usuwanie skutków klęsk żywiołowych czy zapobieganie im. W okresie przedświątecznym pokazaliśmy, że wsparcie może mieć także nieco inny wymiar, pokazaliśmy, że jesteśmy blisko tych którzy potrzebują pomocy i zawsze gotowi tą pomoc nieść.

 

Aneta SZCZEPANIAK

fot : 5MBOT

 

 

Reklama
Tesali
PUZIM-TC-1000x300p
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
PUZIM-TC-1000x300p
Tesali
scena-reklama-v3_5-
previous arrow
next arrow
Reklama
koptrans-2022
Reklama
1-min
2-min
3-min
4
5-min
Reklama
25 lat optyk.cdr
25 lat optyk.cdr
Reklama
Studio Reklamy Ciechanów
Studio Reklamy Ciechanów
Reklama
trp-baner-www-min
Reklama
reklama-net
Reklama
biuro-wasik
Reklama
cicholska