Tuż przed wigilią Bożego Narodzenia, żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej postanowili na chwilę odstawić swój wojskowy ekwipunek i spełnić marzenia tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia w tym wyjątkowym, przedświątecznym czasie.
Magia świąt Bożego Narodzenia dotknęła w tym roku także mazowieckich Terytorialsów, którzy w przededniu wigilii, z pełnymi kartonami podarunków, pojawili się w Zakładzie opiekuńczo – leczniczym w Kraszewie Czubakach. Była to żołnierska odpowiedź na akcję „Każdy może zostać Świętym Mikołajem” ogłoszoną przez dyrekcję zakładu. Wspieranie lokalnej społeczności jest wpisane w misję Wojsk Obrony Terytorialnej dlatego też, wystarczyło zaledwie kilka dni by uzbierać kilkanaście kartonów wypełnionych po brzegi. Dzięki żołnierzom 5 MBOT, dzieciaki dostały wsparcie w postaci żywności dedykowanej najmłodszym tj. słoiczków, kaszek, deserków, soczków, środków pielęgnacyjnych tj. kosmetyki, chusteczki nawilżone, pampersy. Nie zabrakło także tego co dzieciaki lubią najbardziej, czyli zabawek i słodyczy.
W tym samym czasie inni żołnierze 5 MBOT również realizowali swoją przedświąteczną misję przekazując 50 pluszowych Tygrysków oddziałowi ratunkowemu ostrołęckiego szpitala. Tygryski to pomysł żołnierzy ratowników pola walki 52. batalionu z Komorowa. Oni doskonale wiedzą, że stres jest największym wrogiem w leczeniu i terapii małych pacjentów.

– Naszym małym dzielnym pacjentom dajemy medale za odwagę. Maskotka „Tygrysek” to też synonim dzielności, taka zabawka na pewno pomoże dzieciom złagodzić stres związany z pobytem w szpitalu i koniecznymi zabiegami – mówi lekarz neurolog Robert Kogut.
Tygrysy trafiły także do oddziałów ratowniczych w Wyszkowie oraz Ostrowi Mazowieckiej.
Przedświąteczny poniedziałek okazał się dniem cudów nie tylko dla dzieciaków ale także dla osób starszych z warszawskiej Pragi Północ, których dziś odwiedzili żołnierze 54. batalionu z Zegrza Południowego. Zegrzyńscy Terytorialsi wraz z Urzędem Dzielnicy Praga Północ, zorganizowali pomoc w świątecznych porządkach osobom starszym z trudnościami ruchowymi. Kilka dwuosobowych zespołów wyposażonych w środki czystości i ściereczki, dziś z samego rana ruszyło do pracy by w nieco inny i oryginalny sposób wesprzeć osoby samotne żyjące w naszym otoczeniu.

Wojska Obrony Terytorialnej zostały powołane do życia by wspierać lokalną społeczność. W czasie pokoju zadanie to realizowane jest zwykle poprzez działania z zakresu zarzadzania kryzysowego, usuwanie skutków klęsk żywiołowych czy zapobieganie im. W okresie przedświątecznym pokazaliśmy, że wsparcie może mieć także nieco inny wymiar, pokazaliśmy, że jesteśmy blisko tych którzy potrzebują pomocy i zawsze gotowi tą pomoc nieść.

 

Aneta SZCZEPANIAK

fot : 5MBOT

 

 

Znajdź nas na FB

Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
previous arrow
next arrow
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider
Reklama
Slider